Filmography

2021 Blaze Animator (Causeway Films)

Feature Film (Director Del Kathryn Barton, Producer Samantha Jennings)


2021 All the Animals (Working Title) Director / Animator (Tjanpi Desert Weavers)

Series of two short films made with Tjanpi Artists

 

2020 Olden Times: Cowboy Stories – Animator (Tangentyere Artists)

Short film made with artist Grace Robinya for Tarnanthi Exhibition, Art Gallery of South Australia 2020

 

After Rain5

2020 After Rain – Animator (Tangentyere Artists)

Short film made with artist Betty Conway for Tarnanthi Exhibition, Art Gallery of South Australia 2020

 

Screen Shot 2020-08-05 at 12.57.34 pm

2020 Bedtime Stories S2 Animator / Animation trainer / Sculptor (ICTV)

A series of animated episodes for ICTV Bedtime stories season 2

 

Dafodil_3

2020 Daffodil Animator

Short film collaboration with textile artist Kasia Tons and sound designer / musician Jeremy Conlon.

Finalist: SALA Festival 2020 Unitcare Services Digital Media Award

 

Screen Shot 2019-01-02 at 11.17.48 am

2018 No Trouble Here Animator (Tangentyere Artists)

Short film made with artist Sally Mulda for the Tarnanthi Exhibition, Art Gallery of South Australia 2019

 

Ngayuku Papa 2

2018 Ngayuku Papa 2 Director / Animator (Tjanpi Desert Weavers)

Short film made with the Tjanpi Desert Weavers

 

Ngayuku Papa 1

2017 Ngayuku Papa 1 Director / Animator (Tjanpi Desert Weavers)

Short film made with Cynthia Burke of the Tjanpi Desert Weavers

 

Screen Shot 2017-07-14 at 11.45.30 am

2017 Yarripiri’s JourneyProducer / Animator (PAW Media)

Documentary for Screen Australia / NITV Songlines on Screen series (Director Simon Japanangka Fisher, Produced with Anna Cadden)

 

mujunyku

2015 Kardiyarlu KangurnuProducer / Co-Director (PAW Media)

Animated Documentary for NITV (26 min, Directed with Simon Japanangka Fisher, Dennis Jupurrurla Charles and Jason Japaljarri Woods)

 

2014 Bush Mechanics – Writer / Director / Animator (PAW Media)

Short Film (Directed with Jason Japaljarri Woods)

Winner Best Australian Animation, Flickerfest 2015

Official Selection Melbourne International Film Festival 2015

Official Selection Stuttgart International Animation Festival 2015

Official Selection Krok Festival 2015 (Ukraine)

 

DG Kokoross

2014 Dauma and Garom – Animation Director (Erub Arts)

Short Film for the Australian Museum, Sydney

 

Jack and Jones

2012 Jack and Jones –  Animation Coordinator / Trainer (PAW Media)

Short flim (Director Jason Japaljarri Woods)

Winner Best Film, Fist Full of Film Festival 2012

 

Karnanganja

2012 Animating Yimi – Animation Coordinator / Trainer (PAW Media)

A series of short films for made across central Australia for PAW Media Animating Yimi DVD

 

9 - angry mob copy

2009 Rise and Fall Writer / Director / Animator

Short film for Great Moments Series (Producer Cam Rogers)

Winner Best Animation, South Australian Screen Awards 2009

 

Mary-and-Max-006

2009 Mary and Max – Sculptor / Sets and Props / Assistant Animator

Feature Film (Director Adam Elliot, Producer Melanie Coombs)

 

Seagull

2007 The Seagull –  Writer / Director / Animator

Short film for the National Portrait Gallery’s Animated Exhibition

 

2006 Shaun the Sheep Season 1 Assistant Animator

TV Series (Aardam Animations, Bristol UK)

 

2006 Extreme Makeover Writer / Director / Animator

Short Film (Producer Vicki Sugars)

Winner Best Animation, St Kilda Film Festival (Melbourne) 2007

Special Commendation, Shorts Film Festival (Adelaide) 2006

Official Selection Annecy International Animated Film Festival 2006,

Official Selection Sydney Film Festival 2006

Official Selection Flickerfest 2006

Official Selection Krok Festival 2007 (Ukraine)



Shmackos

2003 Shmakos – Set Assistant

Series of TVC’s at Anifex Studios (Adelaide SA)

 

2003 Home HardwareSet Assistant

Series of TVC’s at Anifex Studios (Adelaide SA)

 

Catch of the day

2002 Catch of the Day – Writer / Director / Animator

Honours Graduation Film (Flinders University)

Winner Best Animation South Australian Screen Awards 2003